Oto najbardziej niebezpieczne leków, które zagrażają życiu. Lekarze o tym nie mówią

Każdy z nas musi czasem sięgnąć po leki, by uporać się z chorobą, czy nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Przed rozpoczęciem kuracji zawsze spytajmy jednak lekarza o możliwe skutki uboczne i dokładnie przeczytajmy ulotkę. Zawsze powinniśmy wiedzieć jakie niepożądane działania grożą nam podczas terapii i czy istnieją alternatywne leki, które możemy przyjmować.

Cytostatyki – leki stosowane przy chemioterapii

Chemioterapia to ratunek dla wielu osób zmagających się z chorobami nowotworowymi. To też często jedyna szansa na uratowanie życia pacjenta. Są to jednak bardzo silne leki, które poza oczywistą skutecznością w walce z rakiem, mają też szereg skutków ubocznych, na które pacjenci muszą być gotowi przed podjęciem leczenia.

Cytostatyki atakują bowiem nie tylko komórki nowotworowe i hamują ich rozprzestrzenianie się w organizmie, ale atakują także zdrowe tkanki ciała. Może dojść do wypadania włosów, pojawienia się ciężkiego poczucia zmęczenia i wyczerpania i osłabienia układu immunologicznego. Dlatego też takie leczenie musi być szybkie i krótkotrwałe.

Antybiotyki

Antybiotyki to wspaniałe osiągnięcie medycyny. Stosowane przy chorobach o podłożu bakteryjnym mogą szybko postawić nas na nogi. Często przepisuje się je w przypadkach zapalenia płuc czy anginy, a także w bakteryjnych chorobach wenerycznych.

Częste ich stosowanie wyjaławia jednak układ odpornościowy, zabijając pożyteczne bakterie w naszych jelitach.

Dlatego tak ważne jest stosowanie w trakcie antybiotykoterapii dodatkowych leków osłonowych dla naszego układu pokarmowego, by uzupełniać korzystną florę bakteryjną. Pamiętajmy też, że antybiotyki zawsze należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Nawet po ustąpieniu objawów, trzeba dokończyć kurację. W przeciwnym razie nie wszystkie bakterie zostaną wybite i mogą się one uodpornić na leki.

Leki hormonalne