Porady dotyczące pielęgnacji roślin. Stosuje miesiąc, moje rośliny są bujne jak nigdy. Proste i skuteczne

Wraz z nadejściem jesieni i zimy przychodzi sezon grzewczy. Wysuszone przez grzejniki powietrze źle wpływa na rośliny domowe – mogą zacząć żółknąć i tracić liście.

W tym okresie powinniśmy szczególnie zadbać o swoich doniczkowych ulubieńców. Nie jest to skomplikowane ani czasochłonne, a może przynieść wiele korzyści. Oto cztery filary posiadania zdrowej i cieszącej oczy pokojowej dżungli. 

Temperatura wody

Nie każdy wie, że rośliny doniczkowe mogą być wrażliwe na temperaturę wody. Najlepiej podlewać je wodą w temperaturze od 16 do 18 stopni Celsjusza. Oczywiście najpierw należy zostawić ją do odstania na jeden lub dwa dni, by pozbyć się chloru i węglanu wapnia.

Wilgotność podłoża

Jesienią i zimą rośliny hamują nieco wzrost, przez co nie potrzebują tak dużo wody. Zalecane jest rzadsze podlewanie.

By upewnić się, że twoje rośliny nie są przelane, sprawdź glebę zanurzając w niej palec na ok. 3 centymetry. Jeśli czujesz, że ziemia jest wilgotna, poczekaj jeszcze kilka dni, zanim ponownie ją podlejesz.

Pora podlewania

Podczas zimniejszych pór roku najlepiej podlewać rośliny rano.

Dbanie o liście

Jak już wspominaliśmy wcześniej, w sezonie grzewczym powietrze w naszych domach staje się suche. Bu uchronić liście przed przesuszeniem wystarczy raz w tygodniu przetrzeć je delikatnie zwilżoną wodą szmatką.

Równie dobrze sprawdzić się też pryskanie liści wodą z rozpylacza. Innym rozwiązaniem jest wieszanie wilgotnych ręczników lub ścierek na grzejnikach, by parująca woda nawilżyła powietrze, albo ustawić naczynia napełnione wodą.

Możesz też umieścić rośliny w łazience – najbardziej wilgotnym pomieszczeniu w domu. Jeśli boisz się, że te metody nie wystarczą – możesz kupić specjalny nawilżacz w sklepie.

Stosuj się do tych rad i ciesz się pięknymi roślinami przez cały rok!