Moja kosmetyczka radzi: Te wskazówki pozwolą Ci zachować Twoje stopy i paznokcie w świetnej kondycji.

Stopy są jednym z najciężej pracujących części ludzkiego ciała. Codziennie narażone są na liczne obciążenia wynikające z naszego wiecznie zabieganego trybu życia. 

Ból i dyskomfort stóp doprowadzić mogą do złego samopoczucia. Pełniąc tak odpowiedzialną funkcję w naszym życiu, wymagają one szczególnej troski. Aby utrzymać nasze stopy w jak najlepszej kondycji, warto zastosować się do poniżej wymienionych wskazówek, które sprawią, że stopy poczują się tak świeżo jak po wizycie w salonie kosmetycznym.

1. Używaj odpowiedniego kremu.

Codzienne stosowanie odpowiednich dla skóry środków nawilżających jest niezbędnym elementem w utrzymaniu piękna i miękkości stóp.

Dlatego zaleca się stosowanie kremów bogatych w emolienty, z których za najważniejsze uważamy dimetikon, lanolinę czy wazelinę oraz substancje nawilżające, takie jak gliceryna i lecytyna. Jednakże należy zaznaczyć, że nawilżanie w ten sposób obszarów między palcami, doprowadzić może do stanu grzybiczego.

2. Stosuj kurację z użyciem ciepłej wody.

W celu zachowania pięknego wyglądu skóry twoich stóp oraz odpowiedniej ich miękkości, wykonuj zabieg moczenia stóp minimum raz w tygodniu. Stosuj olejki eteryczne, napary ziołowe czy sól kuchenną.

Aby pozbyć się martwego naskórka warto skorzystać z peelingu czy używać pumeksu, co pomoże zwiększyć końcowy efekt. Czynność trwająca 15-20 minut może być przyjemnym elementem wieczornego odpoczynku, co wiąże się z jej relaksacyjnym charakterem oraz niskim poziomem skomplikowania.

3. Utrzymuj suche stopy.

Wilgotne środowisko szczególnie sprzyja rozwijaniu się grzyba. Dlatego ważnym nawykiem powinno stać się dokładne wycieranie stóp po kąpieli, jest to niezbędna czynność, która powinna stać się podstawowym elementem naszej codziennej higieny.

Należy często zmieniać obuwie i unikać noszenia tej samej pary butów zbyt często. Najlepsze dla stóp będą buty wykonane z materiałów pochodzenia naturalnego, w których skóra będzie mogła oddychać.

4. Wykonuj masaż stóp.

Najlepszym sposobem na zmniejszenie uczucia zmęczenia i poprawę cyrkulacji krwi w stopach jest częste wykonywanie masażu stóp. Umożliwi to ich rozluźnienie oraz pozwoli na chwilę odpoczynku.

Masaż stóp może być wykonywany samodzielnie lub za pomocą specjalnego masażera czy też przy użyciu piłki tenisowej.

Ta ostatnia metoda pozwoli na zaangażowanie całej stopy poprzez toczenie wspomnianego przedmiotu po całej powierzchni stopy od pięty po palce. Co jakiś czas można zafundować swoim stopom masaż w specjalistycznym salonie.

5. Pozbądź się bólu w obrębie paznokci.

Wykonaj wcześniej opisany zabieg moczenia stóp z dodatkiem soli (1 litr wody – 1 łyżka soli). Przy użyciu nici, którą umieść pod krawędzią paznokcia, unieś go delikatnie w górę, a na najbardziej bolesne miejsce zastosuj preparat antyseptyczny, po czym owiń je bandażem.

Zabieg powinien być powtarzany do momentu odczucia ulgi oraz powrotu pełnej sprawności. W razie braku zadowalającego efektu oraz w razie ciągłego dyskomfortu i bólu w obrębie paznokci skonsultuj się z lekarzem.