Organizm alarmuje o zakrzepie we krwi kilkoma sygnałami. Nie warto ich lekceważyć.

Zakrzepica żył to choroba, która może dotknąć każdego, częściej jednak występuje u kobiet.

Polega na tworzeniu się zakrzepów, które krążąc w naczyniach krwionośnych przemieszczają się po całym organizmie. Katastrofalne w skutkach może okazać się dotarcie zakrzepu do płuc lub serca, gdzie zatamowany przez zakrzep przepływ krwi może spowodować zatrzymanie krążenia oraz śmierć.

Tak poważne konsekwencje potwierdzają, że nawet najmniejsze objawy zakrzepicy nie mogą zostać zbagatelizowane i niezbędne jest szybkie rozpoczęcie leczenia. 

Oto 10 najczęstszych objawów charakterystycznych dla zakrzepicy.

Ból kończyny 

Ból ręki lub nogi to jeden z najczęstszych objawów zakrzepicy. Niestety objaw ten można powiązać z wieloma innymi schorzeniami, co powoduje, że ból kończyny bardzo łatwo zlekceważyć. W przypadku zakrzepicy ból pojawia się podczas ruszania ręką lub nogą oraz przy chodzeniu.         

Obrzęki kończyn 

Kolejny charakterystyczny objaw to puchnięcie ręki lub nogi. Bardzo częste są obrzęki kostek oraz uda.  Opuchlizna to już bardzo poważny znak ostrzegawczy choroby, gdyż świadczy o tym, że zakrzepica się rozwija i sprawne działanie ważnych narządów jest zagrożone. 

Przebarwienia na skórze 

Kolejnym objawem zakrzepicy są występujące na skórze przebarwienia, które pojawiły się bez wiadomego powodu. Czasem są one czerwone, czasem przybierają ciemny kolor, często skóra w okolicy tych przebarwień jest wyczuwalnie cieplejsza. Zmienione miejsca charakteryzują się też zwiększoną czułością na dotyk. 

Smugi na skórze 

Podobne do przebarwień i również związane z zakrzepicą jest pojawienie się na skórze czerwonych smug. W tym przypadku w okolicach smugi również jest wyczuwalna zwiększona temperatura skóry świadcząca o zmianach spowodowanych zakrzepicą. 

Wymioty 

Jeśli zakrzep krwi wystąpi w podbrzuszu stan ten nazywamy niedokrwistością krezkową. Częstymi objawami są tutaj nudności, wymioty oraz silny ból brzucha, a także krew w stolcu.  Takie objawy nie tylko brzmią, ale i są bardzo poważne i konieczne jest jak najszybsze skorzystanie z pomocy lekarskiej. Zbagatelizowanie ich może okazać się nawet śmiertelne. 

Ból odczuwany w klatce piersiowej 

Silny i kłujący ból w okolicach klatki piersiowej może być objawem zakrzepu w płucach. Jeśli podczas głębokiego oddechu pojawia się ostry ból to znak, że dzieje się coś niedobrego i czas najwyższy żeby jak najszybciej skonsultować się ze swoim lekarzem lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Zaburzenie rytmu serca 

Kołatanie serca może mieć różne przyczyny, ale równie często jest następstwem poważnych chorób takich jak zakrzepica. Obok bólu w klatce piersiowej kołatania serca także są konsekwencją obecności zakrzepu w płucach.

Wyjaśnienie jest proste, gdyż przy zaburzonym krążeniu mniejsza ilość tlenu dociera do płuc, a więc serce próbując nadrobić stratę szybciej pompuje krew. To zaś kończy się odczuwaniem przyspieszonego bicia serca.

Atak kaszlu 

Jeśli przy okazji powyższych objawów dodatkowo pojawią się duszności, podwyższy się tętno i bez wyraźnej przyczyny zaatakuje suchy kaszel to można podejrzewać wystąpienie zatoru płucnego spowodowanego zakrzepicą. 

Zadyszka 

Kolejny objaw obecności zakrzepu w płucach to zadyszka. Wszelkie problemy z oddychaniem zwykle zwiastują spore problemy, także zadyszka i brak możliwości wzięcia głębokiego oddechu wymagają zasięgnięcia szybkiej porady lekarskiej. 

Utrata wzroku 

Jeśli zakrzep zablokuje drożność żyły środkowej siatkówki oka może to doprowadzić do częściowej lub całkowitej utraty widzenia. Objawowi temu mogą również towarzyszyć zawroty głowy.